Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Uskutečnili jsme

 

 

2019

 

EXKURZE 22. SRPNA 2019 - planetárium:

Rezervovaný pořad "Tajemný vesmír"v planetáriu jsme navštívili od 15:00 hodin za  poměrně vysoké účasti. Poté nás paní ředitelka ing. Tichá provedla po planetáriu, ukázala nám studovnu, zajímavé písemnosti, ilustrace,  i  terasu.

 

EXKURZE 25. ČERVENCE 2019 - elektrárna:

od 15 hodin byla připravena návštěva - prohlídka vodní elektrárny na řece Vltavě v Českých Budějovicích (vedle letní plovárny), s odborným komentářem spolkového člena pana Ing. Miroslava Prašničky.

spolkové sázení stromečků

V sobotu 6. dubna 2019 proběhlo další spolkové sázení. Tentokráte v lesích  nedaleko myslivny Liz, u Vacíkova. Počasí přálo nám i stromečkům. Bylo příjemně teplo, občas zafoukalo, ale hlavně že sluníčko nepražilo na 300 kusů obnažených kořenů sazeniček jedliček, které jsme měli připravené k zasázení. O to se postaralo 9 spolkových členů a 6 ochotných pomocníků "od Majerů", na nich spočinul ten největší díl práce - příprava jamek pro sadbu v dosti kamenitém a kořenovém prostředí. Ale zadařilo se. A opečené vuřty na závěr byly také výborné.....

 

2018

poznávací zářijový výlet

Na sobotu 15.9.2018 byl původně připravován výlet do Dolního Rakouska s cílem navštívit Maissau - Muzeum ametystů, baziliku Maria Dreieichen a zámek Rosenburg. Vzhledem k finanční náročnosti se však neuskutečnil. Jako náhradní program byl ve stejném termínu připraven zájezd po jižních Čechách. A tak jsme navštívili Benešovu vilu v Sezimově Ústí, muzeum v Soběslavi, kostel v Sepekově a klášter v Milevsku.

Jindřichův Hradec

V sobotu 19. května 2018 jsme autobusem pro 30 osob odcestovali na spolkový výlet do Jindřichova Hradce. Ten jsme zahájili v cukrárně obchodní pasáže, podívali se na vodní světelnou projekci, prošli se po městě, prohlédli Strom života, navštívili  Dům Gobelínů, zámek a muzeum. Při odjezdu jsme trochu zmokli.

 přednáška "Betlémská hvězda"

V úterý 16. ledna 2018 se od 14. hodin v sále Státního okresního archivu České Budějovice (Rudolfovská 40) uskutečnila přednáška Ing. Jany Tiché (ředitelka českobudějovické Hvězdárny a planetária) na téma "Betlémská hvězda". Na přednášce byla bohatá účast, přítomní ocenili doprovodnou projekci a paní ředitelka sklidila veliký obdiv.

Pozvánka na připomenutí  ZDE

2017

 

Výlet na Třístoličník

V sobotu 2. září 2017 jsme podnikli výlet na Třístoličník z Bavorské strany, včetně návštěvy dalších míst již na území České republiky - Stožec, Lenora, Soumarské rašeliniště. Výletu se (i za velmi nepříjemného počasí) zúčastnilo 38 osob. Podrobnější povídání bude uveřejněno v prosincové OT, fotografie budou postupně přidávány do sekce Fotogalerie.

 

Exkurze do třeboňského archivu

Na červencovém spolkovém setkání byla přítomnými velmi narychlo domluvena exkurze do Státního oblastního archivu v Třeboni, který v současnosti sídlí v prostorách bývalého kláštera. Malé skupince našich členů se ve středu 26. července věnoval ředitel archivu PhDr. Václav Rameš, který rovněž umožnil pprohlídku restaurátorských dílen. V sekci Fotogalerie jsou uveřejněny fotografie z tohoto příjemného setkání. 

 

 Výlet Mariánská Týnice - Manětín - Luková

V sobotu 27. května 2017 jsme se malým busem v počtu 22 osob vypravili na spolkový výlet. Za slunečného počasí a dobré nálady jsme navštívili všechna místa dle vypracovaného programu a spokojeni se večer vrátili domů. Více se dočtete až v prosincové OT. Fotografie jsou přístupné v sekci Fotogalerie.

 

Promítání

Ve čtvrtek 11. května 2017 jsme měli možnost shlédnout film "V jednom vše, ve všem jen jedno". Dvojjazyčný dokument se týkal obyvatel oblasti Novohraských Hor a jejich vzpomínek na dětství i poválečný odsun. Účast byla velmi početná, diskuse s autorkou dokumentu pí. Ovčáčkovou velmi zajímavá. Více se dočtete v červnové OT (strana 24-25).

 

 Sázení stromečků

V sobotu 29. dubna 2017 se v lokalitě Kašperské Hory konalo další spolkové sázení stromečků. Přítomných 14 odvážných sazečů pracovalo poctivě, při sázení bojovalo se sněhem, kamenitým teerénem i s potokem, který se musel  se sazenicemi v náručí přeskakovat. Na opékání buřtů se čas našel - začalo svítit sluníčko. Den jsme zakončili v muzeu v Kašperských Horách. Více se formou fotoreportáže dočtete v červnové OT (strana 44-47) pod názvem "Stromečky stromečky stromečky...". Fotografie jsou přístupné v sekci Fotogalerie.

 

Borovanské putování

Ve čtvrtek 20. dubna 2017 jsme se za hojné účasti (přes 20 osob), i za velké zimy, sešli v Borovanech s naším průvodcem panem Kadlecem, který nás stručně seznámil s historií městečka (na náměstíčku opravdu velmi foukalo). Doprovázel nás i do kláštera, kde odborně doplňoval text slečny průvodkyně. Protože sychravé počasí nepolevilo, po Borovanech jsme se již neprocházeli a uspíšili návrat do svých domovů. Více se dočtete v červnové OT (strana 34-37, název příspěvku - "Borovanský klášter a zámek"). Fotografie jsou přístupné v sekci Fotogalerie.

 2016

 

Bavorsko 

 

V sobotu 17.9.2016 jsme se v počtu 27 osob zúčastnili spolkového výletu do Bavorska. Za velmi deštivého počasí jsme přijeli do Frauenau, kde jsme  si prohlédli za ochotného průvodcovství paní ředitelky a následně individuální prohlídky místní Muzeum skla. Pak jsme pokračovali do St. Oswaldu, kde je Muzeum lesa. Počasí nepolevilo a na návštěvnosti muzea to bylo znát - hodně lidí, málo prostoru pro individuální poslech u interaktivních exponátů, který se dal navolit i v češtině. Škoda. Po ukončení prohlídky došlo k hlasování. Jet i v deštivém počasí do skanzenu ve Finsterau nebo domů a na území Čech posedět třeba v Městském hotelu Bobík ve Volarech. Skanzen vyhrál. Většina z nás chodila s deštníky po skanzenu mezi 12 rozsáhlými objekty a bylo se na co dívat - zvenku i uvnitř. Stanovený čas na prohlídku zdaleka nestačil. Menšina zůstala v místní kavárně na kávě. Pak nás již čekala cesta domů. Paradoxně na českém území déšť ustal, ale na zřiceninu Hus jsme již nešli. Vzhledem k promáčené příkré přístupové cestě bychom chůzí zbytečně riskovali naše zdraví. A tak jsme se již kolem 17 hodiny navrátili do nástupního místa.

Fotografie ZDE

 exkurze "Karel IV."

 

V úterý 21. června 2016 využilo 28 členů (nebo jejich rodinných příslušníků) možnosti zúčastnit se komentované prohlídky výstavy "Karel IV." , která se konala ve Valdštejnské jízdárně. Kdo měl zájem, odpoledne si prohlédl (rovněž komentovanou) výstavu v Karolinu. Našel se čas i na kávičku. Na výstavách se fotit nesmělo, níže uvedené fotografie jsou pořízeny hlavně před zahájením hlavní výstavy, protože "budějovické jádro" mělo vzhledem k brzkému příjezdu do Prahy spousta času.

Fotografie ZDE

"bavorský prales" za odměnu

 

V sobotu 18. června 2016 se 17 osob prošlo po bavorském pralesu. Za své, ale za odměnu, za zásluhy. Všichni se v posledních pěti letech aktivně zúčastňovali dobrovolných spolkových akcí "Sázení stromečků". Průvodcem po českém území (kde jsme kontrolovali, jak nám "TO" roste) byl pan ing. Vovesný, průvodcem po Zwieselwaldhaus byl pan Hubert Demmelbauer, jeho manželka a jejich pes.

Akci předcházelo oslovení 18 spolkových členů a téměř 15 rodinných příslušníků - rovněž sazečů, zda by se chtěli na stromečky i do pralesa podívat. Výsledkem byl zajímavý výlet, spojený s nádhernou několika kilometrovou procházkou po zmíněném pralesu.

Fotografie ZDE

 

Spolkový výlet Nepomuk a Plasy

V sobotu 7. května 2016 se uskutečnil výlet do Nepomuku a Plas. Za hezkého jarního počasí jsme nejprve navštívili městečko Nepomuk, kde jsme si prohlédli Svatojánské muzeum  s kostelem sv. Jakuba. Při procházce městem jsme navštívili kostel sv. Jana Nepomuckého a výstavu obrazů v městské galerii spojené s rodným domem malíře Němejce.

Odpoledne jsme si prohlédli klášter Plasy, rozdělený na dvě prohlídkové trasy: konvent  a kostel. Celý výletní program jsme zakončili návštěvou hrobky Metternichů.

Celý článek o našem putování si přečtete až v  OT - červen 2017 (strana 12-13, pod názvem "Johánek z Pomuku - patron zemí Koruny České")

Fotografie naleznete ZDE.

 

 

Sázení stromečků V.

V sobotu 23. dubna 2016 jsme se v počtu 9 členů a 5 mladých rodinných pomocníků zúčastnili již pátého sázení stromečků. Dopoledne jsme jedličkami zalesňovali lokalitu v Nové Peci, území patřící Vojenským lesům a statkům. Odpoledne jsme vyrazili na výlet a navštívili místa: Zvonková (Hinter-Glöckelberg); Josefův Důl (Josefsthal); Huťský Dvůr (Hüttenhof); Na Klápě; ubytovací prostory bývalé vojenské roty; lesní školka. Počasí nám přálo, nálada byla perfektní. Povídání o příjemně strávené sobotě naleznete v červnové OT.

Fotografie ZDE.

2015

Spolkový výlet Kájov a okolí

V sobotu 6. června 2015 se uskutečnil jednodenní spokový výlet Kájov a okolí, kterého se zúčastnilo 22 osob. Za velmi slunečného dne jsme navštívili všechna místa, avizovaná na pozvánce, i něco navíc. Prošli jsme se parkem současné léčebny Červený Dvůr a vstoupili do prostor dobrkovského mlýna, který také býval v držení pánů ze Schwarzenberku. Celý článek o našem putování je uveřejněn v prosincové OT č. 52 (str. 61-64 pod názvem Červnový spolkový výlet do Kájova a okolí), fotografie jsou dodávány postupně.

Pozvánka s programem pro připomenutí ZDE.

Fotografie naleznete ZDE.

Sázení stromečků IV.

Sázení stromečků, v pořadí již čtvrté, tentokráte proběhlo v pátek 1. května 2015 v oblasti volarských lesů. Účast byla vysoká, neboť spolkové členy, kteří jezdí již pravidelně, tentokráte v hojném počtu doprovodilo jako podpora (ale hlavně jako přínosná pracovní síla) mládí - vnuci, vnučky a jejich kamarádi. Povídání je zveřejněno v červnové OT (strana 18-21, název Stromečky).

Fotografie ZDE.

 

Pražské dubnové putování

Putování za historií Maltézských rytířů a Českého velkopřevorství bylo zakončeno v Praze dne 23. dubna 2015. O exkurzi byl velký zájem, bohužel bylo z kapacitních důvodů několik členů odmítnuto. V počtu 43 osob jsme navštívili vše, co jsme si naplánovali. Podrobné zhodnocení se uskutečnilo na spolkovém posezení, textové postřehy jsou uveřejněny v červnové OT (strana 45-48, název Maltézský řád dnes; doplňující článek strana 49-55 s názvem Obrazy v maltézské historii), "telegraficky" jsme se k exkurzi vrátili ještě v OT č. 52 (příspěvek na straně 53). Fotografie budou dodávány postupně.

Fotografie naleznete ZDE.

 

 Zádušní mše

V pátek 27. února 2015 se někteří členové našeho spolku zúčastnili Zádušní mše za JUDr. Adolfa Schwarzenberga, konané v českokrumlovském kostele Sv. Víta. Organizátoři by tuto mši rádi pojali jako tradiční, uvidíme za rok, zda se akci podaří znovu zorganizovat. Krátké zhodnocení naleznete v červnové OT (strana 6-7, název Událost v Českém Krumlově). K akci se pravděpodobně vrátíme i v prosincové OT.

Fotografie naleznete ZDE.

Oficiální pozvánka


2014

Valná hromada je za námi 

V sobotu 18. října 2014 se uskutečnila v pořadí již XXIV. spolková Valná hromada, tentokráte v loveckém zámečku Na Ohradách, v Hluboké nad Vltavou. Více v sekci "Valné hromady".

 

 

 

Klatovy, Klenová, Nalžovské Hory

 

V sobotu 13. září 2014 jsme se vydali na autobusový výlet do oblasti Klatovska. Vzhledem k malé účasti (pouze 19 osob) jsme si objednali menší autobus právě pro tento počet (takže byla 100% obsazenost) a za velmi příjemného počasí jsme navštívili město Klatovy, hrad a zámek Klenová, prošli jsme se po Nalžovských Horách (zde už mezi kapkami deště). Podrobnější článek z našeho putování si budete moci přečíst až v červnové OT  -rok 2015 (strana 29-31, název Cesta do Klatov).

 

Fotografie naleznete ZDE

 

                                                                    Strakonice

Ve čtvrtek 31. července 2014 se uskutečnila exkurze do města Strakonice. Hlavním programem byla návštěva Státního okresního archivu, dále prohlídka strakonického hradu i muzea a komentovaná prohlídka děkanského kostela. Z Českých Budějovic byl vypraven mikrobus pro 14 osob, dalších téměř 20 osob se dopravilo do Strakonic vlastní dopravou, převážně autem. Povídání o této spolkové akci bude uveřejněno v prosincové OT, včetně veršovánek paní Blanky Zemanové. Fotografie budou dodány do naší Fotogalerie co nejdříve.

 

Fotografie naleznete ZDE

 

 

 
Jaroměřice nad Rokytnou a Třebíč
V sobotu 17. května 2014 se uskutečnil plánovaný jednodenní spolkový výlet do Jaroměřic nad Rokytnou a Třebíče. I přes počáteční nepřízeň deštivého počasí a nepříjemný chlad jsme si poznávací výlet v počtu 27 osob užili. Článek Vám k přečtení nabídneme až v prosincové OT, ale vzpomínat můžete již nyní s pomocí přiložených fotografií.
 
Fotografie naleznete ZDE

 

Sázení stromků aneb Jedeme zalesňovat III.

V sobotu 24. dubna 2014 se uskutečnilo, v pořadí již třetí, spolkové sázení stromečků. Tentokráte v oblasti Nové Pece. Kolik nás bylo, co nás potkalo a jak se nám pracovalo si můžete přečíst v červnové OT č. 49 pod názvem "Obaly spočítat a přinést zpět", strana 43 - 44.

Fotografie naleznete ZDE

 

 

 

Přednáška  - Johanité

Ve čtvrtek 10. dubna 2014 se od 16. hodin v prostorách Státního okresního archivu České Budějovice uskutečnila dvouhodinová přednáška na téma Johanité - Řád maltézských rytířů. Téměř 30 posluchačů sledovalo pana Mgr. Červenku, archiváře Státního oblastního archivu Plzeň, který své poutavé vyprávění doplňoval videoprojekcí.  Zhodnocení této přednášky je uveřejněno  v červnové OT č. 49 pod názvem " Johanité nebo maltézští rytíři?", strana 60.

Pro připomenutí - pozvánku s programem naleznete ZDE

Fotografie naleznete ZDE

 


2013

Krušnohoří

Podzimní výlet do oblasti Krušnohoří se uskutečnil ve dnech pátek 20.9 - neděle 22.9. 2013. Pod metodickým vedením Ing. Pulicara jsme se v počtu 29 osob vydali navštívit Chrámce, Most, Jezeří, Chomutov, Horu Sv. Šebestiána, přehradu Přísečnice, Klášterec nad Ohří, Kadaň a Krásný Dvůr. Podrobný článek o tomto výletu s názvem "Krušnohorské putování" si můžete přečíst v prosincové OT č. 48, strana 47 - 48. Na článek navazuje veršovaná reportáž s názvem "Vzpomínka na výlet do Krušnohoří", strana 49 - 53.

Fotografie naleznete ZDE

 

 

 

 

Výlet do Vrchotových Janovic

V sobotu dne 11.5.2013 jsme uskutečnili spolkový výlet do Vrchotových Janovic a jejich okolí. Pod vedením ing. Jaroslava Žáka jsme postupně navštívili zámek a park ve Vrchotových Janovicích, Neveklov, Křečovice a Sedlčany. Rozhlednu Drahoušek jsme vzhledem k počasí byli nuceni vynechat. Podrobný článek o tomto výletu s názvem "Rododendrony v dešti" si můžete přečíst v prosincové OT č. 48, strana 27 - 29.

Fotografie naleznete ZDE         

 

                                                                                                                                                                          

Sázení stromků aneb Jedeme zalesňovat II.

Ve středu 8.5.2013 se někteří naši členové zúčastnili již druhého sázení stromečků. Tentokráte se pod vedením ing. Josefa Vovesného vyrazilo do oblasti Horské Kvildy. Sraz byl v 8.30 hodin u informačního střediska. Článek o tom, co se vlastně v den státního svátku odehrálo, si můžete přečíst v prosincové OT č. 48 pod názvem "Bylo nás osmnáct", strana 11.

Fotografie naleznete ZDE

 


2012

Exkurze do Boubínského pralesa

V sobotu 8.9.2012 se uskutečnila pod vedením Ing. Františka Horníka a Mgr. Hubeného exkurze do Boubínského pralesa. Článek k této exkurzi s názvem "Jak jsme přežili v pralese" si můžete přečíst v OT č. 46, strana 59 - 61. Odborný článek ing. Horníka  "O boubínském komplexu lesů"  si můžete přečíst v  OT č. 46, strana 46 - 52, kde je uveřejněn první díl. Druhý díl je uveřejněn v OT č. 47, strana 13 - 21. Třetí díl je uveřejněn v prosincové OT č. 48, strana 24 - 26. Poslední čtvrtý díl je uveřejněn v červnové OT č. 49, strana 1 - 4.

Fotografie naleznete ZDE.  .  

Setkání s vzácným hostem

Ti, kdo se zúčastnili spolkového setkání v Hotelu Filip v úterý dne 24.7.2012, zjistili, že nás poctil svou návštěvou velmi zajímavý a vážený host. Popovídat si přišel Bedřich Schwarzenberg. Na zprostředkování návštěvy měl velkou zásluhu pan Václav Vlček "čimelický", za což mu velmi děkujeme. Článek s názvem "Letní setkání" si můžete přečíst v Obnovené tradici č. 46, strana 40-41. Přetisk zkráceného rozhovoru s Bedřichem Schwarzenbergem pro časopis Lesnická práce si můžete přečíst v OT č. 43, strana 21 - 24.

Fotografie z letního setkání naleznete ZDE.

 

Výlet na Moravu - po stopách Liechtensteinů

Ve dnech 25.5. - 27.5.2012 (pátek až nedělě) se uskutečnil pod vedením Ing. Petra Fencla výlet na Moravu. Postupně jsme navštívili města: Mikulov, Lednice, Valtice, Břeclav - Poštorná, Břeclav. Článek s názvem "Morava - krásná zem, osázená vinohradem" si můžete přečíst v OT č. 46, strana 43 - 46.

Fotografie naleznete ZDE.

 

 

Sázení stromků aneb Jedeme zalesňovat I.

V sobotu 12.5.2012 se, na základě přijetí rozhodnutí z podzimní Valné hromady 2011 napomoci záchraně a obnově Šumavy, uskutečnilo historicky první spolkové  sázení stromečků. Dobrovolníci pod dozorem ing. Františka Horníka a pracovníků ÚP Srní celý den pracovali v  oblasti Křemelné. Článek s názvem "Bylo nás deset" si můžete přečíst v OT č. 45, strana 54.

Fotografie naleznete ZDE.

 

Výlet do Kestřan

V neděli 21.4.2012 se uskutečnil pod vedením Ing. Josefa Zemana jednodenní výlet do Kestřan, Štěkně, Sudoměře a Putimi. Článek  s názvem "Kestřany a okolí" si můžete přečíst v OT č. 45, strana 63 - 64.

Fotografie naleznete ZDE.

 

 


2011

Královské město Písek

Dne 10.9.2011 se uskutečnila jednodenní exkurze s vlastní dopravou, jejímž cílem byla celodenní procházka po pamětihodnostech města Písek, po kterém nás odborně doprovázel průvodce ing. Josef Zeman. Součástí programu byla rovněž návštěva píseckého Prácheňského muzea. Článek "Když jsme my šli tou Putimskou branou" si můžete přečíst v OT č. 44, stana 38 - 41.

Fotografie naleznete ZDE

 

 

 

 

Březnice a Čimelice

Dne 4.6.2011 se uskutečnil autobusový výlet do dvou jihočeských měst a jejich okolí. V Březnici se nám věnoval ing. Jaroslav Žák s manželkou Juliánou a v Čimelicích pan Václav Vlček s manželkou Marií. Článek "Březnice a Čimelice 2011" si můžete přečíst v OT č. 44, strana 55 - 56.

Fotografie maleznete ZDE.

 

 


2010

Šumava ze tří stran

Ve dnech 10-12.9.2010 se uskutečnil třídenní "mezinárodní" výlet, jehož program byl vskutku bohatý. Postupně jsme při průjezdu Rakouskem, německou spolkovou zemí Bavorsko a Českem navštívili města Bad Leonfeld, Hasslach, Schlägl, Schwarzenberg am Böhmerwald, Philippsreut, Hartmanice, Dobrou Vodu u Hartmanic, Prášily, Neuschönau a Prachatice. Článek "Šumava ze tří stran" si můžete přečíst v OT č.42, strana 46 - 51. Zároveň si na doplnění informací můžete v OT č. 41, strana 13 - 14, přečíst článek  s názvem "Skleněná krása v Dobré Vodě na Šumavě".

Fotografie naleznete  ZDE.

Vernisáž v knihovně

Dne 3.5.2010 se v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích (lidově "U balvanu") uskutečnila ku příležitosti  dvacátého výročí založení Historického spolku Schwarzenberg zahajovací slavnostní vernisáž výstavy s přednáškou a doprovodným programem. Samotná výstava formou velkých panelů s textem  byla nainstalována v prostorách čítárny několik týdnů. Výstava byla později zpřístupněna rovněž v muzeu v Třeboni.  Článek o této vernisáži s názvem "Výstava Historického spolku Schwarzenberg v českobudějovické vědecké knihovně" si můžete přečíst v OT č. 41, strana 44 - 45.

Fotografie naleznete ZDE.

 

 


1995 - 2009

 

Rekapitulace spolkových výletů a exkurzí

2.6. - 4.6. 1995: Murau (Štýrsko). Přítomní byli přijati Karlem Schwarzenbergem /viz foto číslo 1; 2; 3/.

6.9. 1997: Národní park Šumava, prohlídka z české i bavorské strany. Přes přechod Strážný byl cílem Třístoličník na bavorské straně /viz foto č. 4/, Trojmezí, mimo jiné Stifterův pomník s výhledem na Plešné jezero a plavební tunel (viz foto č. 5/.

12.9. 1998: Šumava. Prohlídka některých částí Boubínského pralesa, dvou vodních elektráren, procházka podél řeky Vydry /viz foto č. 6/

září 1999: Vídeň. Vypraveny dva autobusy pro téměř 100 účastníků. Návštěva schwarzenberského  rodového paláce ve Vídni, procházka rozlehlým parkem i individuální prohlídka města Vídeň. Prováděl nás pan Wieland, hlavní schwarzenberský archivář /viz foto č. 7; 8/.

9.9. 2000: Litomyšl. Na základě  pozvání předsedy Kroužku Jihočechů p. Jaroslava Pavlíka jsme využili možnost podívat se do města  Litomyšl /viz foto č. 9/. Po návratů domů jsme obdrželi dopis od paní Pavlíkové, kde se mimo jiné psalo - "I když víme, v jakém slavném a krásném městě žijeme a jak to město vzkvétá, teprve když nám cizí návštěvník tuto skutečnost potvrdí, pak si to skutečně uvědomíme."

23.6. 2001: Orlicko. Prohlídka orlického zámku za průvodcovství knížete Karla Schwarzenberga, zastavení u rodinné hrobky /viz foto č. 10; 11/, procházka zámeckým parkem, plavba parníkem na Zvíkov, posezení na lovecké chatě v Květovské oboře, v tzv. Tyrolském domě.

8.6. 2002: oblast centrální Šumavy. Zastavení u pomníku setkání 5 armád u Vitějovic, informační středisko Prášily, pěší túra na Modravu, hrad Kašperk, dřevěný most Rechle /viz foto č. 12/, prohlídka Tříjezerní slatě s odborným výkladem /viz foto č. 13/.

28.2., 5.3.  a 11.3. 2002exkurze do Státního oblastního archivu v Třeboni. Ve třech termínech archiv postupně navštívilo pod odborným vedením pana PhDr. Václava Rameše 26 členů našeho spolku.

7.6. 2003: cestování po Vitorazsku.Vodní hrad Heidenreichstein a jeho majitel Christian Leopold von Kinsky /viz foto č. 15/, městečko Raabs an der Thaya a přijetí starostou města na místní radnici, seznámení se s Muzeem příhraničí, strážní hrad Kollmitz /viz foto č. 16; 17/. Prohlídka městečka Zwettl (bohužel zámek i klášter byl již uzavřen) a městečka Weitra.

17.4. a 24.4. 2004: ve dvou termínech prohlídka zámku Třeboň a místního pivovaru Regent /viz foto č. 18; 19/.

19.6. 2004: Prameny Vltavy. Prohlídka lokalit Bučina, rozvodnicové rašeliniště "Pramen Vltavy" /viz foto č. 20/, Chalupská slať, vodní elektrárna Polka /viz foto č. 21/.

14.4. a 21.4. 2005: exkurze do Státního oblastního archivu  v Třeboni -  pracoviště Český Krumlov. Po oba dva termíny se nám věnovala paní Mgr. Anna Kubíková.

11.6. 2005: severočeská schwarzenberská panství. Navštíven Toužetín /viz foto č. 22/, Citoliby /viz foto č. 23/, kde se nám věnoval hudební skladatel dr. Šesták, Postoloprty a Louny /viz foto č. 24/.

16.6. 2005: ku příležitosti 20. výročí Kroužku Jihočechů Litomyšl přijato pozvání na jejich oslavy. Tam byl vnuknut nápad scházet se pravidelně jako oni, a tak dne 7.2. 2006 se konalo 1. spolkové setkání v hostinci U Černého Koníčka v Českých Budějovicích. Od té doby se setkáváme pravidelně 1x do měsíce. Postupně jsme se scházeli v Hotelu Zátka v Krajinské ulici, v Galerii na dvorku, v Kavárně Panda, až jsme "zakotvili" v salonku  restaurace Hotelu Filip na Lannově třídě.

23.3. 2006: exkurze do Státního oblastního archivu v Třeboni - pracoviště Český Krumlov. Opět se nám ochotně věnovala Mgr. Anna Kubíková.

5.4. 2006: exkurze na Lomec. Za deštivého počasí jsme navštívili Lomec /viz foto č. 30/, poutní kostel i místní Klášter kongregace šedých sester III. řádu sv. Františka, s posezením a povídáním na faře. V Libějovicích jsme navštívili starý zámek /viz foto č. 31/.

27.4. - 29.4. 2006: Franky. Navštíven Bamberg /viz foto č. 25/, jeho Bamberský dóm, stará radnice i Kostel sv. Martina. Ubytování v Ipsheimu. Marktbreit - přístav, radnice, evangelický kostel. Seinsheim /viz foto č. 27/ - místní kostel, šatlava a pivovar. Schenfield, rodový hrad Schwarzenberg /viz foto č. 26/ a Klášter černých františkánů. Setkání s panem Vilémem Prečanem a návštěva disidentského stěediska. Astheim - kartusiánský klášter.  Rothenburg ob der Tauber /viz foto č. 28/ - místní orloj a Kostel sv. Jakuba. Prohlídka vinic pana Horsta Koydla s následnou degustací /viz foto č. 29/. Na přípravě tohoto zájezdu se aktivně podíleli naši zahraniční členové Horst a Jarka Koydlovi a p. Stella Březinová.

30.3. 2007: exkurze po Třeboňsku. Třeboňský rybník Rožmberk, třeboňské sádky, procházka historicou Třeboní a prohlídka Domanínské hrobky.

19.5. 2007: exkurze do Lišova. Prohlídka Irmišova muzea a Schwarzenberského špitálu.

9.6 - 10.6. 2007: Znojemsko. Prohlídka zámku Uherčice a hradu Hardegg v Rakousku, kde jsme byli provedeni po souhlasu majitelky hraběnky Piláti. Návštěva malovaného sklípku v Šatově /viz foto č. 32/, prohlídka Nového Hrádku, zámku Jevišovice /viz foto č. 33/ a jejich Hlubokomašůvecké Venuše, vodního mlýna Slup, jízda vláčkem po Znojmě. Na závěr návštěva Moravského Krumlova a Muchovo Slovanské Epopeje. Tam jsme vytvořili krásné dámské kloboukové tablo /viz foto č. 34/. Rovněž na fotografii zachycen náš "dvorní" fotograf - pan Václav Vlček "čimelický" /viz foto č. 35/.

31.5. - 1.6. 2008: západní Šumava - Železnorudsko. Navštíveny Velhartice, Pancíř, pro statečné jízda lanovkou za bouřky a krup na Hoffmanky, Černé jezero /viz foto č. 37; 38/, Chudenice /viz foto č. 36/, arboretum Americká zahrada a  vodní hrad Švihov. Tam bylo vytvořeno pánské kloboukové tablo /viz foto č. 39/.

16.7. 2008: Praha. Exkurze do České národní banky a do Českého rozhlasu /viz foto č. 40/.

11.9. - 13.9. 2008: Murau. Prohlídka lázeňského městečka Bad Ischl a císařské vily, dvou kostelů v městě Hallstatt /viz foto č. 41/. Katolický kostel v mnohém připomíná Kostel sv. Jiljí v Milevsku a to svou parléřovskou klenbou tzv. milevského typu. V Murau /viz foto č. 42/ jsme po prohlídce města  navštívili zámek, blízkou rybí farmu a schwarzenberskou hrobku u Kláštera řádu Františkánů. Dále jsme zajeli do Turachu /viz foto č. 43/, k celodřevěnému mostu přes řeku Mur /viz foto č. 44/, tunelu Hoher Steg a k jezeru Gosausee pod Dachsteinem /viz foto č. 45/.

15.5. - 17.5. 2009: Kroměříž a okolí. Navštíveny Čechy pod Kosířem /viz foto č. 46/ s expozicí věnovanou  Josefu Mánesovi, přilehlý nádherný park, kartografické centrum ve Velkých Opatovicích, Buchlovice /viz foto č. 47/ se zámkem, zahradou a parkem, Buchlov, Kroměříž /viz foto č. 48; 49/ a za průvodcovství kastelánky p. Zdeny Dokoupilové kroměřížský zámek, Květnou i Podzámeckou zahradu. Vše bylo zakončeno v kroměřížském Biskupském  sklepení /viz foto č. 50/.

 

Fotografie naleznete ZDE.

 

 

 

TOPlist